Współczesna Warszawa nosi blizny sprzed 80 lat, które tylko pozornie się zagoiły – dla bardziej przenikliwych obserwatorów są widocznie niemal na każdym kroku. Album ten opowiada o historii zrywu, o którym wciąż dyskutuje niemal cała Polska: o przebiegu walk, motywach decyzji jego dowództwa, stratach obu stron, niewyobrażalnym poświęceniu powstańców i gehennie mieszkańców zrównanej z ziemią stolicy.
Można zadawać sobie pytania, czy powstanie można było lepiej przygotować i poprowadzić, czy wybuchło w odpowiednim momencie, czy musiało do niego dojść i czy miało sens, nikt jednak nie ma wątpliwości, że ludzie, którzy w nim walczyli i ginęli, zasługują na najwyższe uznanie i szacunek.
Album upamiętniający 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego prezentuje dzień po dniu najważniejsze wydarzenia w walczącej stolicy. Autor w zajmujący sposób przedstawia genezę zrywu, powstańcze zmagania, nadzieje, rozczarowania, nastroje wśród żołnierzy i ludności cywilnej. Cennym uzupełnieniem są wspomnienia uczestników wydarzeń oraz przejmujące archiwalne fotografie.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.