Jedna z najważniejszych książek Christophera Isherwooda – autora „Pożegnania z Berlinem” i „Samotnego mężczyzny”.
Intymna opowieść o Berlinie lat 30. i odkrywaniu dumy z własnej tożsamości.
W 1929 roku młody pisarz Christopher Isherwood opuścił Anglię z plecakiem, dwiema walizkami i biletem w jedną stronę do Berlina. Zachłysnął się miastem, które mimo nadciągającego widma faszyzmu było pijane nocnym życiem, dekadencją i obyczajową wolnością. Ale „Christopher i chłopcy w jego typie” to nie tylko barwna, szczera i błyskotliwa opowieść o Berlinie znanym z opartego na prozie Isherwooda „Kabaretu”. To w tej książce zdecydował się opowiedzieć o swoim seksualnym wyzwoleniu i dumie z bycia częścią plemienia, które dziś nazywamy queerem.
W Berlinie Isherwood zrozumiał, że bycie gejem to nie „prywatny styl życia, który odkrył wraz z kilkoma przyjaciółmi” takimi jak W.H. Auden czy Stephen Spender. Nie tylko odnalazł tam ukochanego Heinza, ale też zrozumiał konieczność walki o prawa swojej społeczności – nieważne, czy łamią je faszyści, bolszewicy lub ktokolwiek inny. Zrozumiał też, że ma prawo do bycia dumnym z tego, kim jest: „Nigdy więcej nie mógł ulegać wstydowi, odmawiać praw członkom swojego plemienia i zaprzeczać jego istnieniu”.
Literatura najwyższej próby i queerowa klasyka – „Christopher i chłopcy w jego typie” to książka, która w końcu musiała się doczekać polskiego wydania.
„Najlepszy prozaik języka angielskiego”
Gore Vidal
„W rękach tego młodego człowieka jest przyszłość angielskiej powieści”
William Somerset Maugham
„Naprawdę mistrzowski pisarz”
„The New York Times”
„Christopher i chłopcy w jego typie napisani są z jasnością, inteligencją i dowcipem, jakich zwykliśmy oczekiwać od Isherwooda w najlepszym wydaniu”
„New Statesman”
„Isherwood znów jest modny”
„The Independent”
„To jego głód życia, pisania i głębokiej miłości sprawiają, że ta proza jest tak przejrzysta i świeża”
Tom Ford
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.