Pianiści, którzy wykonują utwory Franza Schuberta na cztery ręce, zgodnie powiadają: to piękno absolutne. Kompozycje wiedeńczyka są wyjątkowe pod względem technicznym (gdy chodzi o zręczność palców, barwę dźwięku i dbałość o szczegóły interpretacji), angażują cały kunszt artysty, a do tego wymagają wrażliwość i delikatności - cech, których trudno się nauczyć, a które trzeba w sobie odkrywać i pielęgnować.
Swoją myśl kompozytorską Schubert podjął bezpośrednio po Mozarcie, poświęcając muzykowaniu na cztery ręce ogromną uwagę i rozwijając trudną sztukę gry w duecie. Pisał allegra, divertimenta, fantazje, fugi, marsze, uwertury, polonezy, ländlery, ronda, sonaty, wariacje… Gdyby zebrać je wszystkie w jednym cyklu nagrań, trwałyby ponad osiem godzin!
GRANAT & KREDA PIANO DUO wybrało z tego bogactwa tylko część, rejestrując niespełna osiemdziesiąt fascynujących, różnorodnych minut.
Tamara Granat (laureatka prestiżowych konkursów pianistycznych, animatorka kultury i wieloletnia liderka DUO GRANAT) i Adrian Kreda (obecnie dziekan w Konserwatorium Muzycznym w szwajcarskiej Genewie) znają się od 35 lat. Podzielają pasję do gry w duecie i potrzebę realizacji ambitnych, nietuzinkowych przedsięwzięć. Są m.in. autorami opracowania tango operity Astora Piazzolli „Maria de Buenos Aires” na dwa fortepiany, głos, parę taneczną i perkusję, jako pierwsi w Polsce zaprezentowali koncert Maksa Brucha op. 88a (z wenezuelskim dyrygentem Gerardo Estradą i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej), grywają koncerty z orkiestrami i recitale na całym świecie, prezentując zarówno autorskie wizje i projekty, jak i repertuar klasyczny; nagrywają płyty oraz programy radiowe i telewizyjne, prowadzą międzynarodowe kursy mistrzowskie; nie stronią od muzyki popularnej (program „Melodie dużego ekranu”).
Tamara Granat w wywiadzie dla Programu II Polskiego Radia: Tajemnica duetu fortepianowego polega na stworzeniu wrażenia, że na instrumencie grają nie dwie osoby, tylko jedna - o czterech rękach. Na pierwszym miejscu jest szacunek do partnera, który jest częścią mnie samej. I odwrotnie. Jedno bez drugiego nie istnieje. Cała sytuacja rozgrywa się w odpowiednim balansowaniu brzmieniem, dźwiękiem, czasem i przestrzenią w muzyce.
Ponad dwieście lat temu Franz Schubert poskarżył się przyjacielowi: Nie mogę znieść tego przeklętego dążenia nawet najlepszych pianistów do walenia w fortepian, które nie zaspokaja ani umysłu, ani ducha. Interpretacje GRANAT & KREDA PIANO DUO to przeciwieństwo tych złych, muzycznych manier, a Schubert, gdyby żył, byłby szczęśliwy, że polscy pianiści posłuchali jego wskazówek.
Tracklista:
FRANZ SCHUBERT (1797 – 1828)
Allegro vivace 08:39
Allegro quasi Andantino 11:20
Allegro ma non troppo 14:10
Divertissement à la hongroise g-moll, D 818:
4. Andante 13:01
5. Marcia. Andante con moto – Trio 03:29
6. Allegretto 17:54
7. Marche caractéristique No 1 C-dur, D 968b
Allegro vivace 08:05