Początki związku z socjopatą bywają piękne i emocjonujące, jednak szybko ― i nieuchronnie ― przychodzi katastrofa. Ciągła krytyka i niszczenie poczucia własnej wartości to chleb powszedni osób mających styczność z socjopatami. Doskonale bowiem wyczuwają oni emocje innych i brutalnie wykorzystują je dla swoich celów. Używają całego arsenału sposobów: wprowadzają w błąd, zastraszają współpracowników, znęcają się nad domownikami. Stanowią ogromne zagrożenie, mimo to pozostają niezauważeni ― przez brak świadomości i bierność innych ludzi.
Dzięki tej książce zdobędziesz kilka bezcennych umiejętności: rozpoznawania socjopatów, unikania ich, wreszcie ― usuwania ich ze swojego życia. Dowiesz się, co należy potraktować jako sygnały ostrzegawcze socjopatycznych nadużyć, a także czym się charakteryzuje typowy socjopata. Dodatkowo autorka przeanalizowała relacje socjopatów z innymi ludźmi, w szczególności triadę socjopata - empata - apata. Przekonasz się, że socjopaci w swoich okrutnych rozgrywkach często korzystają z pomocy apatów. Bardzo ważną częścią książki są rozdziały poświęcone radzeniu sobie z traumą będącą bezpośrednim następstwem współpracy, przyjaźni lub intymnej relacji z socjopatą, a także procesowi zdrowienia i odzyskiwania kontroli nad własnym życiem. Nie zabrakło również cennych spostrzeżeń o potencjale empatii jako potężnego narzędzia naprawczego i remedium na socjopatyczne nadużycia.
Osoby, które stały się celem socjopaty, często reagują na to autoironicznymi stwierdzeniami typu "Byłem głupi", "Co ja sobie myślałem?" albo "Powinienem był posłuchać intuicji". Jednak związanie się z socjopatą jest jak przejście prania mózgu. Socjopata zazwyczaj podporządkowuje sobie ludzi za pomocą swojego powierzchownego uroku. Przy pierwszym kontakcie często testuje empatię innych, więc pytania służące odkryciu, czy jesteś wysoce empatyczny, czy też nie, powinny wzbudzić Twoją czujność. Osoby o empatycznym usposobieniu są na jego celowniku, ponieważ stanowią zagrożenie. Te o niższym poziomie empatii socjopata zazwyczaj ignoruje, choć mogą one zostać uwikłane i wykorzystane jako część jego okrutnej gry (...).
Człowiek żyjący z socjopatą funkcjonuje zazwyczaj w stanie ciągłego emocjonalnego chaosu. Może czuć niepokój i strach, nie wiedząc, kiedy socjopata wpadnie w furię. On tymczasem pozostaje niewzruszony, znęcając się bez przerwy, z użyciem agresji, przemocy lub emocjonalnego zastraszania.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.