"Oddajemy w Państwa ręce wyjątkową płytę, która opowiada historię ponad 100 lat fascynującej muzycznej podróży, zanurzonej w kulturze i dźwiękach Portu Gdynia. Wiodącym bohaterem naszej opowieści jest Przemek Dyakowski. Urodzony w Krakowie, gdzie w latach 50. i 60. XX wieku kształtowała się jedna z najważniejszych scen muzycznych w naszym kraju - Piwnica pod Baranami.
To doświadczony saksofonista, który - jak większość z Państwa, zakochał się! …zakochał się również w Gdyni.
Początki naszej muzycznej podróży sięgają lat 20. XX wieku, kiedy zaczęto budowę Portu Gdynia a Jazz zaczynał zdobywać popularność pomimo trudnych okoliczności politycznych. Scena jazzowa rozwijała się mimo trudności, takich jak zakaz podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Po wojnie rozkwitała natomiast, stając się, mimo sprzeciwu komunistycznych władz, symbolem wolności, zwłaszcza w okresie Polskiej Wiosny w latach 60.
W tym klimatycznym i twórczym środowisku Przemek Dyakowski nie tylko wspaniale interpretował dźwięki saksofonu, ale także odegrał kluczową rolę w odkrywaniu utalentowanych artystów. Jego wkład w odkrycie Ewy Demarczyk, to tylko jedno z wielu niezwykłych wydarzeń tego okresu.
Jednym z najważniejszych etapów w karierze Przemka Dyakowskiego, według niego samego, było wieloletnie granie w zespole "Swing Old Stars" z legendarnym Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem, Wojtkiem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim i Januszem Kozłowskim. To wspaniałe partnerstwo muzyczne stało się symbolem jazzowego dziedzictwa Polski.
Płyta przenosi nas także na pokłady luksusowych statków pasażerskich M/S Piłsudski i M/S Batory, które w okresie międzywojennym stanowiły most między Polską a światem. Te muzyczne rejsy były miejscem spotkań, rozrywki i kultury, a pasażerowie, w tym artyści, przynosili ze sobą różnorodne wpływy, w tym muzykę.
Port Gdynia, znany jako "Polskie Okno Na Świat", od ponad 100 lat buduje przyszłość gospodarki, miasta, mieszkańców jak i kultury.
Ta płyta to hołd dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej kultury, zanurzonej w swingujących dźwiękach Portu Gdynia, który od ponad 100 lat stanowi serce regionu i niezmiennie nadaje rytm(…)" Aleksander Wicka
"Niecały rok po ukazaniu się albumu "Ludmiła", Take it Easy Przemka Dyakowskiego prezentuje kolejne wydawnictwo. Pod dumną nazwą "The best of Przemek Dyakowski & Take it Easy" skrywają się utwory wybrane z sześciu dotychczas wydanych przez zespół płyt. Dzięki tej zgrabnej kompilacji, można "nausznie" się przekonać, czy brzmienie muzyków od ich wspólnego debiutu w 2004 roku mocno się zmieniło, czy też pozostali wierni stylistyce obranej na początku swej drogi? Na krążku znajduje się 12 piosenek, od nastrojowych ballad przez swingowe evergreeny: mamy więc bluesa, jest polski jazz, nie zabrakło też i muzyki instrumentalnej. Warto posłuchać!
Joanna Knitter." Wydawca
Muzycy:
Joanna Knitter - vocal
Przemek Dyakowski - tenor saxophone
Wojciech Staroniewicz - tenor saxophone
Dominik Bukowski - vibraphone
Artur Jurek - Hammond Organ, piano
Jan Rejnowicz - piano
Janusz "Macek" Mackiewicz - double bass
Maksymilian Kreft, Tomasz Sowiński, Roman Ślefarski - drums
Tracklista:
1. Don’t Get Around Much Anymore (Duke Ellingon / Bob Russell)
2. Ach, To Był Szał (Jerzy Duduś Matuszkiewicz / Wojciech Młynarski)
3. Nie Bądź Taki Szybki Bill (Jerzy Duduś Matuszkiewicz / Ludwik Jerzy Kern)
4. Take It Easy, Man (Wojciech Staroniewicz / Joanna Knitter)
5. Tres Palabras (Osvaldo Ferres)
6. Szeptem (Jerzy Abratowski / Jacek Korczakowski)
7. Żurawi Klucz (Jerzy Abratowski / Zbigniew Adrjanski)
8. Sophisticated Lady (Duke Ellington / Mitchell Parish, Irving Mills)
9. Gdy Mi Ciebie Zabraknie (Jerzy Abratowski / Kazimierz Winkler)
10. I Kiss Your Hand, Madame (Ralph Erwin)
11. Jeszcze w Zielone Gramy (Jerzy Duduś Matuszkiewicz / Wojciech Młynarski)
12. Route 66 (Bobby Troup)