Mózg odporny na krytykę. Neuronaukowe i psychologiczne metody radzenia sobie z lękiem przed oceną i hejtem
Jak przestać się przejmować oceną innych i odzyskać wewnętrzny spokój?
W świecie internetu i mediów społecznościowych ludziom łatwo przychodzi ocenianie, prawda?
Użytkownicy sieci mają tendencję i nieustanną potrzebę oceniania każdego, kto znajdzie się w orbicie ich zainteresowania. Chętnie krytykują, wielu wręcz hejtuje innych ― za poglądy polityczne, wygląd, wychowanie dzieci, a nawet bycie ofiarą przemocy. Niekiedy tymi „innymi” jesteśmy my, a czasem to nam zdarza się być tymi, którzy osądzają. Na szczęście psychologia wskazuje dokładnie, co jest źródłem takich zachowań. Neuronauka tłumaczy, co się dzieje w mózgu hejtera, a co ocenianego, podpowiada również, co można zrobić, aby sobie z tym radzić.
Skąd się bierze skłonność do krytykowania i potrzeba hejtowania? Jak przestać oceniać i krytykować? Jak uodpornić się na osądy innych? Jak wzmacniać swoje poczucie wartości, aby wierzyć w siebie i ufać sobie bez względu na to, co mówią inni? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w książce Justyny Żejmo. Autorka zaprasza Cię do inspirującej podróży, podczas której, korzystając z najnowszych odkryć neuronauki i wiedzy z dziedziny psychologii, odkryjesz, gdzie leży źródło tendencji do oceniania wszystkich i wszystkiego, a także jak budować poczucie wartości, niezbędne do radzenia sobie z krytyką. Dowiesz się, co Cię może wesprzeć w reagowaniu na hejt i osąd w zdrowy, korzystny dla Ciebie sposób. Zdecydowanie, ale z życzliwością. Tak by pozostać w atmosferze szacunku i zrozumienia.
Pamiętaj — hejt, z którym się mierzysz, TO NIE JEST HISTORIA O TOBIE!
"Kiedy słyszę o tym, że do hejtu musimy się przyzwyczaić, to mam w sobie bunt,
że ktoś mnie zaprasza do przyzwyczajenia się do przemocy.
Na szczęście Justyna swoją książką pokazuje, jak bardzo ważne jest, byśmy powiedzieli mu „STOP”.
Jestem przekonana, że ta lektura pozwoli nam wszystkim zatrzymać się i zacząć od siebie.
Jeśli każdy z nas zrozumie, że to od nas zależy, co włożymy innym do plecaka ich życia, jest szansa, że weźmiemy udział w budowaniu w innych poczucia wartości zamiast lęku i zagrożenia.
Jeśli myślisz, że to kolejna psychologiczna gadka, to ufam, że informacje z zakresu neurobiologii zawarte w tej książce przekonają Cię o tym, że zmiana świata zaczyna się od zmiany w Twojej głowie.
Przeczytaj i bądź tym, który da nadzieję."
Dr Agnieszka Kozak Psycholog, autorka bestsellerowych książek
"To nie jest książka. To niezwykła książka – mapa z wieloma przystankami, a każdy z nich może stać się dla Ciebie punktem zwrotnym.
Jeśli masz ochotę odkrywać siebie kawałek po kawałku, zdejmować ciężary, odklejać łatki i w końcu rozwinąć skrzydła — to są właściwe strony. Jestem tego pewna."
Gosia Ohme, psycholożka
"Gdyby hejt miał wagę, nosilibyśmy go jak ciężarki na mózgu.
Ta książka, to idealna siłownia psychiczna z opcją klimatyzacji i szeregu strategii.
Jako osoba publiczna wiem jedno – nawet najcieplejszy uśmiech może spotkać się z lodowatym komentarzem.
Spotkania z twórczością Justyny Żejmo życzę każdemu – nie tylko aktorom, twórcom i liderom. Każdemu, kto potrzebuje hejtoszczepionki ze skutkiem ubocznym, jakim jest spokój."
Sylwia Różycka aktorka, prezeska Fundacji START
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.