Ze spotkania z innym nigdy nie „wychodzimy cało”, zawsze odmienieni. Nie zmieniamy wyznania, reguł życia, ale lepiej je poznajemy. Uczymy się patrzeć na nasze życie i wartości oczyma innego. „Gość-inność” jest najistotniejszym warunkiem ewangelizacji. Świat dziś potrzebuje ewangelizacji rewolucyjnej, ale nie zideologizowanej, nie agresywnej w słowach, nie pouczającej, ale „rewolucji czułości” i miłosierdzia, opartej na bliskości jako ewangelicznym kryterium naszego chrześcijańskiego przesłania.
Potrzebujemy Kościoła, który będzie miał w sobie otwartość na spotkanie z drugim człowiekiem bez względu na to, jaką religię wyznaje, z jakiej tradycji wyrasta, skąd pochodzi i jakie ma poglądy. Chrześcijaństwa gotowego, by usłyszeć i przyjąć każdego. Taka gotowość wymaga odwagi, ale ojciec Maciej Biskup podpowiada, że wzorem otwarcia się na innych jest dla nas Chrystus, który zburzył rozdzielający ludzkość mur – wrogość (Ef 2,14).
Z refleksji dominikanina wyłania się obraz wspólnoty uczniów Zbawiciela, którzy jak ich Mistrz mogą stać się wrażliwi na potrzeby innych i rozmawiający, którzy będą twórczo poszukiwać różnorodnych dróg do serc ludzi XXI wieku. Wczytując się w nie, możemy uczyć się miłości, do której wzywa nas Jezus, a także starać się budować mosty porozumienia, pojednania i dobra mimo naszej słabości i kruchości.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.